Tanvald na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Tanvald
Domů - Portál TanvaldKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Tanvaldu, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Příroda > Krkonoše - Harrachov

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Krkonoše - Harrachov

Fotogalerie:
Krkonoše - Harrachov
Krkonoše - Harrachov
Harrachov
Harrachov
Harrachov
Harrachov
Harrachov
Harrachov
Harrachov
Harrachov
Krkonoše - Harrachov
Krkonoše - Harrachov

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Krkonoše - Harrachov

Schránka:
Přidej do schránky.

Krkonoše tvořily dlouho oblast, která byla stranou zájmu kolonizačního úsilí. Pro pravěk jsou nejen ony, ale i oblast jejich bezprostředního podhůří, krajinou téměř archeologicky sterilní. Tato situace trvala dosti dlouho až do období středověku, kdy hluboký hvozd na pomezí pokrýval pohoří, ale i celou rozlehlou oblast až po hřeben Zvičiny, Kumburku, Tábora a Kozákova.

První lidská sídla pronikala do pohraničního hvozdu prostoupeného místy údolními nivami kolem toků řek podle zemských stezek. Ty jsou předpokládány v naší oblasti dvě a to jako méně významné větve cesty přes Náchod do Kladska a Slezska. Jedna z nich vedla přes Mostek údolím Labe na Chotěvice, Pilníkov, Vlčice, Horní Staré Město a Žacléřským výběžkem přes Libavské sedlo do Slezska. Druhá přímo přes hřeben z dnešního Vrchlabí po "kamenné cestě" na Strážné (Strážná hůra - Wachur) přesVýrovku. Modrým sedlem mezi Luční a Studniční horou a v prostoru dnešní Luční boudy přes Bílou louku do Jeleniohorské kotliny. Po některé z nich patrně šel polský vpád Boleslava Křivoústého do Čech v roce 1110, popisovaný kronikářem Kosmou i polským Gallem Anonymem.
Je tedy třeba počítat s první silnější kolonizační vinou do podhůří, která byla nepochybně slovanská před polovinou 13. století.

Původní buko-smrko-jedlový prales a rozsáhlé porosty kleče zabraňovaly dlouho přístupu do hor. Šlo-li vojsko B.Křivoústého roku 1110 přímou cestou přes hřeben, čemuž popis tažení nasvědčuje, nebo jinudy, stejné si panovník plným právem zaslouží název polský Hannibal. Prvními lidmi, vedle osamělých lovců, kteří pronikali do krkonošské přírody, byli hledači zlata, stříbra, drahých kamenů a rudného bohatství. Horníci z Krkonoš jsou připomínáni na straně slezských knížat v neúspěšném boji proti Tatarům na Lehnickém poli roku 1241. Ve 14. a 15. stol. přicházejí do Krkonoš cizinci lišíce se od domácího obyvatelstva podhůří jazykem a prováděli tu prospektorskou činnost. Jsou nazýváni Wallen - Vlaši. Po nich se zachovaly fantastické písemné záznamy cest k ložiskům "pokladů", zvané Wallenbúcher a na některých místech v terénu do skal vytesané záhadné orientační znaky, zejména na severní straně Krkonoš.

O krajinu se během třicetileté války a po ní v 17. století dělí nový šlechtičtí majitelé, většinou z řad cizácké katolické šlechty. Západní Krkonoše a panství jilemnicko-branské po hraběti Harantovi z Polžic a Bezdružic získali Harrachové.

Řeka Labe byla hrubým dělítkem mezi jím a panstvím Vrchlabí, které zabíralo centrální část Krkonoš. Dostal je darem hrabě J. R.Morzin za vojenské služby od císaře. Východní Krkonoše, původně královský majetek se sídlem v Maršově získal Jan Jakub de Waggi a po něm se často střídaly další šlechtické rody. Vystupuje do popředí nutnost stanovit pevně hranici mezi nimi, neboť doposud byla jen přibližná a přesné vytyčení v pustině nemělo valného smyslu.


Adresa a kontaktní informace:
KRKONOŠE - HARRACHOV
512 46  HARRACHOV V KRKONOŠÍCH

telefon:+420 481 528 133
fax:+420 481 259 355

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°46'31,44"; E15°25'31,44"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
Zpráva pro Krkonoše - Harrachov
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku fialovou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 376

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Tanvald
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena